Splynutí subjektů
Previous Top Next

            Při splynutíí dvou právních subjektů se nástupnickým subjektem stává nově vzniklý právní subjekt a oba původní zanikají.

            A) Pokud jsou všechny školy a zařízení, které  jsou k právním subjektům přiřazeny, v kompetenci jednoho správního orgánu, je situace jednoduchá. V tomto případě se použije následující postup:

1) správní orgán zahájí na obou subjektech správní řízení
2) založí nový právní subjekt a zahájí na něm správní řízení
3) provede všechny potřebné přesuny od zanikajících subjektů k nástupnickému; u přesunutých škol a zařízení označí jako druh změny změnu zápisu*) **).
4) provede všechny další potřebné změny u nástupnického subjektu, vydá u nástupnického subjektu příslušná rozhodnutí, správní řízení uzavře a odešle
5) u zanikajících subjektů vydá příslušná rozhodnutí o výmazu (pokud je co vymazávat), uzavře a odešle správní řízení. I když už u zanikajících subjektů nezbude žádná škola ani zařízení, uzavřením správních řízení bez vydání rozhodnutí a jejich odesláním dojde k výmazu celých subjektů.

            B) Oba zanikající subjekty sdružují školy i školská zařízení: školy jsou v kompetenci MŠMT, zařízení jsou v kompetenci krajského úřadu; právní subjekty jako celek je pak v kompetenci MŠMT:

MŠMT:
1)  zahájí na obou zanikajících subjektech správní řízení
2) založí nový právní subjekt a zahájí na něm správní řízení
3) provede všechny potřebné přesuny od zanikajících subjektů k nástupnickému u škol a zařízení, které jsou v jeho kompetenci; u přesunutých škol a zařízení označí jako druh změny změnu zápisu*)**) .
4) provede všechny další potřebné změny u nástupnického subjektu, vydá u nástupnického subjektu příslušná rozhodnutí, správní řízení uzavře a odešle
5) pokud je potřeba provést výmazy u zanikajících subjektů u těch škol a zařízení, které jsou v jeho kompetenci, provede tyto výmazy a vydá příslušná rozhodnutí
6) všechna správní řízení uzavře a odešle

Krajský úřad:
1) zahájí na všech subjektech (obou zanikajících i nástupnickém) správní řízení
2) provede všechny potřebné přesuny od zanikajících subjektů k nástupnickému u zařízení, která jsou v jeho kompetenci
3) provede všechny další změny u zařízení nástupnického subjektu, která jsou v jeho kompetenci, vydá příslušná rozhodnutí, správní řízení u nástupnického subjektu uzavře a odešle
4) pokud je potřeba provést výmazy u zanikajících subjektů u těch škol a zařízení, které jsou v jeho kompetenci, provede tyto výmazy a vydá příslušná rozhodnutí
5) uzavře správní řízení u zanikajících subjektů a odešle je. Vzhledem k tomu, že zanikající subjekty jsou již v kompetenci krajského úřadu, dojde přitom k výmazu zanikajících subjektů.


            C) Pokud je nástupnický subjekt v kompetenci krajského úřadu a zanikající jsou v kompetenci MŠMT nebo naopak, postupuje se přiměřeně podle zásad uvedených v bodech A) a B).

V každém případě je nutné správní řízení na obou subjektech odesílat současně !!!

Při zahajování správních řízení, která vedou k zániku právního subjektu, je nutno řídit se pravidly uvedenými zde !!!


Poznámka: Uvedený postup lze samozřejmě aplikovat i pro více právních subjektů.

*) z věcného hlediska se jedná o změnu zápisu - existující škole se přiřazuje nový právní subjekt. Ostatní přesuny v rámci splynutí (tj. druhý krok na KÚ) se také zadávají jako běžný přesun, tzn. změna zápisu.
**) Na jednom rozhodnutí je nutno uvést i část B) o právním subjektu. To znamená: pokud se vydává více rozhodnutí pro několik škol nebo zařízení, vytiskne se část B) na jednom z nich, pokud se vydává hromadné rozhodnutí, uvede se na něm část B).